Kdy jste se milovali naposledy? Minulou noc? Před rokem? Možná, že ignorujete jasné signály a fáze, které vedou ke vztahu bez sexu. Pramen přitom vysychá strašně nenápadně.
Vztah bez sexu je strašákem dnešní doby, ale nic nelze paušalizovat. Britská sexpertka Tracey Cox tvrdí, že sexuální frekvence není nejdůležitějším prvkem dobrého sexuálního života. Tím je především osobní a párová spokojenost. Jenže pokud Vánoce přicházejí častěji než sex, můžete se připojit k mnoha dvojicím po celém světě, které mají bezpohlavní vztah. Zajímá vás, jestli je váš sexuální půst jen chvilkovou záležitostí, nebo je čas na paniku? Záleží na jednotlivých fázích a ochotě postavit se problému.
Fáze první: Nadšení ochabuje
Jeden z vás začíná říkat ne častěji než ten druhý. Najednou máte pocit, že se bez sexu možná i obejdete, přecházíte na opakující se rutinní formát. „No tak teda jo, když je ta středa. Ale rychle, večer mi dávají seriál.“ Prozatím nepropadejte panice. „Všechny vztahy se do tohoto bodu dostanou,“ říká Tracey Cox s tím, že každý má nějakou sexuální „domovskou základnu“ – přirozenou úroveň libida vytvořenou genetikou, hormony a stárnutím.
Když se poprvé sejdeme, nával hormonů zfalšuje naši domácí základnu a posouvá ji mnohem výše než obvykle. Teprve když hormony vyprchají, kdekoli od tří do 18 měsíců od seznámení, jakýkoli nesoulad v sexuální touze o sobě dává vědět. Pokud jste oba sexuálně vzdělaní, zkušení a máte vysokou motivaci udržovat se navzájem spokojení, promluvíte si o tom, co vás baví. Díky tomu se váš sexuální život zlepší. Bohužel, jestli je jeden z páru méně motivovaný, přesunete se do druhé fáze.
Fáze druhá: Dočasné zamítnutí
Sexuální frekvence klesá a vy to omlouváte tím, že tvrdě pracujete, málo spíte, pečujete o děti a podobně. „Je to skličující nemít sex celé měsíce, děsivé, jakmile se to počítá na roky,“ pokračuje Tracey Cox a dodává, že lidé mají vrozenou tendenci ztrácet touhu po lidech, se kterými dlouhodobě žijí, když s nimi nemají sex. Co teď?
Nezáleží na tom, z jakého důvodu jste se přestali milovat, ale co s tím. „Jakmile přestanete mít sex na déle než rok, téměř vždy to tak zůstane. Je třeba tento problém řešit přímo,“ doporučuje sexpertka.
Fáze třetí: Bez sexu se vyjednává
Osoba, která stále chce sex, nechápe, proč ho partner odmítá. Frustrace se prohlubuje. Často dochází k vyjednávání o tom, co chcete a potřebujete. (Za určitých podmínek lze například souhlasit se sexem jednou týdně.)
Nevyhnutelně začíná hra na obviňování, přičemž osoba s nižší sexuální touhou se považuje za osobu s „problémem“. Hádky o sexu jsou ošklivější a častější. Jejich iniciátor to pak vzdá a najde si jinou zábavu – tělocvičnu, nový koníček, novou práci, vnoučata. (Nebo taky milence či milenku.)
Fáze čtvrtá: Strach
Přecházíte od „Sex mně nic neříká měsíce/roky“ k velmi reálnému strachu „Opravdu je se sexem konec?“ „Výzkumy ukazují, že 30 procent párů ve vztahu delším než dva roky se miluje jen šestkrát nebo méněkrát ročně,“ doplňuje Tracey Cox s tím, že na vině jsou problémy ve vztazích, nuda z monogamie, rodičovství, stres, vyčerpání a nevěra, která způsobuje problémy s důvěrou. Tady už je každá rada drahá.
Fáze pátá: Když bez sexu, tak s depresí
„Takhle nemůžu žít. Sex mi chybí.“ Oba to probíráte s blízkými, možná i s terapeuty. Bez ohledu na to, zda jste ten, kdo to chce, nebo ten, kdo se tomu vyhýbá, máte pocit, že vás nikdo nechápe. Kromě toho si přijdete nemilovaně, nepřitažlivě a zmateně.
Fáze šestá: Přijetí, nebo naopak ukončení vztahu
Krize je tady, možností už moc nezbývá. Přijmete-li situaci, můžete pokračovat ve svém životě a starat se o sebe sexuálními hračkami, masturbací a pornem. Případně se dají zvolnit pravidla monogamie, pakliže se na tom s protistranou dohodnete. A co když všechny pokusy selžou? „Když nechápete, proč se sex zastavil, váš partner o tom s vámi nemluví a už vás nemiluje, věřím, že je to vodítko k odchodu. Záchrana fyzické části je v těchto případech skutečně tou nejmenší starostí,“ uzavírá britská sexpertka.
Zdroje: traceycox.com
Foto: Freepik