FRIGIDITA – vážná porucha, ne výmluva!

Odborně řečeno se jedná o hypoaktivní poruchu sexuální touhy. Jde o poruchu, která se vyskytuje především u žen. Frigidita u žen patří k nejčastějším sexuálním dysfunkcím. Ta může ženu postihnout např. po potratu či těžkém porodu. Takže se může stát, že ženy jsou sexuálně aktivní a vedou spokojený sexuální život a po porodu či potratu u nich zájem o sex klesne.

Mezi další sexuální dysfunkce u žen patří například anorgasmie (nedostaví se orgasmus při styku), sexuální averze (odpor k pohlavnímu styku), vaginismus (stažení pochvy, které brání proniknutí penisu) nebo dyspareunie (bolest při pohlavním styku). Tyto poruchy jsou navíc často navzájem propojené. A dává to smysl. Pokud žena trpí například dyspareunií a pociťuje při sexu bolest, bude se mu vyhýbat a zájem o sex se dostane na nulu.

Jak ovšem poznat, zda žena trpí frigiditou?

Kde je dané měřítko touhy po sexu? Každý touží jinak, jindy. Proto existují obecná kritéria, podle kterých se dá frigidita rozpoznat.

  1. Žádný či snížený zájem o sex,
  2. žádné erotické myšlenky a fantazie,
  3. nulová snaha o zahájení styku,
  4. pokud začne partner, nulová odezva partnerky,
  5. když už se dopracujete k pohlavnímu styku, chybí jí pocit rozkoše,
  6. žádná reakce na vzrušivé podněty.

Pokud tyto „příznaky“ u partnerky zaznamenáváte déle než půl roku, nejspíše půjde o frigiditu.

Frigidita je velmi citlivé téma. Nikomu, kdo se s tím potýká, se o ní nemluví snadno. A není se co divit. Není to zrovna téma, se kterým by se člověk rád chlubil. Ale nevěšte hlavu. Podle statistik se až 30 % žen ve věku 18-59 let potýkalo s frigiditou. Nejvíce se jedná o ženy od 45-64 let, tedy 12,3 % žen.

Jaké příčiny mohou vést ke frigiditě?

Psychické problémy: Žena může trpět depresí či úzkostmi, stresem, nespokojeností s partnerem či zneužíváním. Problémem může být i kultura a ideologie, která jí byla vštěpována již od mala.

Zdravotní komplikace: Touhu po sexu snižují i různé nemoci, jako je vysoký krevní tlak, Parkinsonova choroba, cukrovka, snížená činnost štítné žlázy či odstranění vaječníků.

“Rozházené” hormony: Pokud ženy nemají v rovnováze estrogen a testosteron, vybírá si to svou daň.

Užívání léků: Jde především o antidepresiva, která drží člověka v jistém útlumu. Škodu ovšem může napáchat i antikoncepce, léky na činnost srdce a krevního tlaku a různé hormonální preparáty.

Léčba frigidity

Nevěšte hlavu a pokuste se frigiditu řešit. Lékaři zkontrolují Vaše léky a celkový zdravotní stav. Samozřejmě se budou ptát na citlivá témata. Je ovšem důležité odpovídat po pravdě, aby se všemu přišlo na kloub. Většinou zjišťují, zda jste sexuálně aktivní, zda se vzrušíte a dosahujete orgasmu. Zda pociťujete bolest. Po všech těch peripetiích to nemusí být příjemné, ale je to potřebné.

Možná Vás překvapí, že ve finále postačí psychoterapeutické sezení, kde se obvykle ukazuje, že je chyba v komunikaci s partnerem a problém je potřeba řešit jako pár. Pro muže to také není lehké, ale pokud bude ženě oporou, můžou se společně dopracovat ke kvalitnímu sexuálnímu životu. Podle průzkumů stačí věnovat ženě více citu a pozornosti např. formou pohlazení nebo polibku. A vztah se začne posouvat na jinou rovinu. Je jen otázkou času, kdy se tato partnerská harmonie přesune i do postele.

zdroje: Frigidita – Wikipedie (wikipedia.org)
Frigidita (nízká sexuální vzrušivost) – příčiny, příznaky a léčba | Rehabilitace.info

,

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit: