PANENSKÁ BLÁNA – ne každá ji má stejnou!

Dala by se označit i jako symbol dívčí neposkvrněnosti. Ale víte o ní všechno?

Panenská blána se odborně nazývá hymen. Pojmenování hymen je odvozeno z řečtiny. Přeloženo jako membrána či blána. Jedná se o slizniční řasu, která překrývá ženský poševní otvor. Biologický účel je prostý. Co nejvíce zamezit vniknutí infekce do těla přes pohlavní orgány.

Nemyslete si, že panenská blána vznikne hned ve chvíli, kdy se rozhodne, že se narodí dívka. V ranném vývoji plodu žádný otvor do pochvy ani neexistuje. Vše se vytvoří až těsně před narozením. Tenká vrstva tkáně, která ukrývá pochvu, se částečně rozdělí a tím vznikne panenská blána, která může mít otvory. Změna nastává v období puberty, kdy se díky estrogenu stává panenská blána velmi pružnou. Díky této pružnosti může dívka v období menstruace používat tampony, aniž by blánu porušila. Nicméně se může stát, že při neopatrném zacházení s tamponem či při masturbaci, bude blána natržená. Stejně tak se může stát, že žena, která již pohlavní styk měla, má panenskou blánu neprotrženou. Tato situace nastává málokdy, ale je to možné.

Jsou ženy, které se narodí a panenskou blánu ani nemají. Jiné musí podstoupit chirurgický zákrok, protože jejich poševní otvor je panenskou blánou uzavřen. Na gynekologii je možné podstoupit zákrok zvaný hymenotomie, který podstupují dívky, jejichž panenská blána je silná. Jedná se o lokální znecitlivění a následné nastřihnutí blány lékařem. Tímto zákrokem se snaží vyhnout velké bolesti, která by nastala při prvním pohlavním styku a pokusu o její protržení. Naše lékařství je natolik zdatné, že chirurgové zvládají i opravu panenské blány. Tu podstupují ženy, které předstírají panenství. Tento zákrok se nazývá hymenoplastika. Většinou jí podstupují ženy z náboženských důvodů. Jsou kultury, které panenskou blánu považují za symbol čistoty. Podstatné je to pro ně především při vstupu do manželství. Druhý důvod bývá psychologický, kdy si žena poškodí hymen např. při sportu nebo při úrazu. Může nastat blok a ženě klesá sebevědomí. A jako třetí důvod je spíš taková symbolická záležitost. Nový vztah, nový partner a symbolické poprvé.

Ani panenskou blánu nemáme všechny stejnou. Nejčastější jsou tyto čtyři druhy:

1/ kruhová: blána tvoří tzv. prstenec kolem poševního otvoru
2/ přepažená: blána je tvořena jedním či více pásy přes poševní otvor
3/ dírkovaná: blána kryje celý poševní otvor, ale jsou v ní dírky
4/ po porodu: blána po porodu chybí a zbyly pouze masité zbytky po obvodu

Mýty o panenské bláně

Jeden z mýtů, který o panenské bláně panuje, je ten, že její protržení při prvním pohlavním styku je bolestivé. Není to ovšem pravda. Vždy záleží na pružnosti. Stejně tak není pravda, že protržení blány je vždy doprovázeno krvácením. V těchto případech může být stěžejní i fakt, že se dívky stresují z bolesti a krvácení. Proto je důležité s dívkami mluvit. Ať už o antikoncepci a pravidlech bezpečného sexu, tak právě o těchto situacích, které by je mohly potkat. Podle průzkumů 63 % dívek při prvním pohlavním styku nekrvácelo.

Panenská blána zabraňuje gynekologickému vyšetření. Samozřejmě by vyšetření vyžadovala maximální obezřetnost lékaře a co nejcitlivější přístup s vhodnými nástroji. K takovým vyšetřením dochází, pokud dívka trpí zdravotními potížemi, ale také při nahlášení zneužívání a znásilnění.

Trend dražby

Jako takový fenomén kolem panenství je dražba. Slečny nabízí svou počestnost tomu, kdo nejvíce zaplatí. Lidé toto jednání považují za amorální, ale ve světě, kdy nahota má zelenou, to není překvapivé.

Tento trend odstartovala Američanka Natalie Dylan. Jejím záměrem bylo vydělat si na studia. Způsobila tím obrovský boom a muži se mohli přetrhnout v příhozech. Výherce zaplatil za noc s pannou neuvěřitelných 80 milionů korun. Tato astronomická částka padla nepochybně i proto, že Natalie byla první, která s takovou nabídkou přišla. Poptávka po dalších pannách na sebe nenechala dlouho čekat.

V Natáliiných šlépějích šla i rumunská studentka Alina, která se inspirovala a na studia si vydražila v přepočtu 240 tisíc. Nicméně dostala jako bonus výlet do Benátek, kam ji po společné noci vzal výherce.

Ani Češky se nedrží pozadu. Přes internet své panenství nabídla i Češka (tehdy 18 let), ale způsobila takový zájem, který se jí nezamlouval, že aukci ukončila. Těžko říct, zda za to mohl pouze mediální zájem, nebo i fakt, že maximální příhoz byl 6 300 Kč.

Nabízí se otázka, zda je skutečně dražba natolik amorální a zda se již jedná o formu prostituce. Samotnou mě to nutí přemýšlet, kolikrát lze své panenství vydražit, pokud je možné panenskou blánu obnovovat.

 

zdroje:
Hymenoplastika | Clinic for Luck

Panenská blána – Wikipedie (wikipedia.org)

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit: