Sex a jeho zásady, které se oslavují 4. září

Světový den sexuálního zdraví (WSHD) se slaví každoročně 4. září s cílem zvýšit povědomí o důležitosti sexuálního zdraví, práv, spravedlnosti a potěšení. Letošní téma se dotýká úplně každého. Zlepšuje totiž sex, sebelásku i vztahy jako takové!

Sex je náš… Světový den sexuálního zdraví (WSHD) se slaví v 60 zemích širokou škálou aktivit od diskusních kulatých stolů po konference a umělecké výstavy. Organizátoři zemí již od roku 2010 přivádějí osvětu do škol, médií, nemocnic, knihoven, univerzit, veřejných náměstí, uměleckých sálů a divadelních skupin. Zatímco tématem loňského ročníku byl souhlas, letos se hovoří o pozitivních vztazích. Co si pod tímto pojmem představit?

Pozitivní a respektující přístup k sexualitě

Možná jste v populární kultuře slyšeli zmínky o „sexuálně pozitivním postoji“ nebo „hnutí za sexuální pozitivitu“. Různé celebrity začaly hovořit o svých přesvědčeních a osobních zkušenostech týkajících se sexuality, sexuálního zdraví, pozitivity těla, „slut-shamingu“ (chování, kdy někdo – muži i ženy – odsuzuje) a sexuálního napadení.

I když se definice může mírně lišit od osoby k osobě, sexuální pozitivita se obecně týká několika oblastí. Pozitivního postoje k sexu, respektování sexuálních preferencí i sexuálních praktik i zacházení se sexem jako s normální, zdravou součástí života. Už žádné tabu!

Sex a svoboda projevu jako základní lidské právo

Ačkoli se může zdát, že sexuální pozitivita je fenoménem poslední doby, podobné myšlenkové směry lze vysledovat až do konce 20. let. V této době se uvedenými koncepty zabýval již slavný psychoanalytik Sigmund Freud. Sexuální osvobození pak bylo popularizováno v 60. a na začátku 70. let během sexuální revoluce neboli „hnutí volné lásky“.

Masturbace nad fotkami kamarádek. Proč to partner dělá?

Manuál, který zlepší i váš sexuální život

Éra hippies se považuje za přelomovou. Foto: Freepik

Zastánci „volné“ lásky odmítali tradiční názory na sexualitu a věřili, že sexuální vztahy mezi souhlasnými stranami by neměly být regulovány zákonem. Také prosazovali svobodu sexuálního projevu v předmanželském sexu, užívání pornografie, nahotu na veřejnosti, užívání antikoncepce, osvobození gayů, mezirasová manželství, práva žen a další otázky související se sexu. Dnes vypadá sexuální pozitivita trochu jinak.

Často se využívají platformy sociálních médií ke sdílení informací o bezpečném sexu a existuje široká škála témat zdůrazňujících různé body. Toto jsou však některé z hlavních oblastí (nejen letošního) zájmu.

Sex beze studu

Lidé by se neměli stydět za své tužby, sexuální praktiky, erotické pomůcky nebo za své osobní volby týkající se sexu. Ani vy to nedělejte, jste, jací jste. Jděte za tím, co vás láká! Pokud má partner výhrady, odmítá se s vámi bavit, nechce přistupovat na kompromisy a v tomto směru se situace nezlepšuje, nestyďte se a klidně vyhledejte odbornou pomoc, například u sexuologa. Nezaujatý náhled odborníka může ledacos napravit.

Otevřená komunikace

Sexuálně pozitivní jedinci mají pocit, že by všichni měli mít možnost diskutovat o sexu bez rozpaků, zejména se svými sexuálními partnery, podporovat sexuální experimenty a klást otázky, když se objeví. Jestli na něco takového zatím nemáte odvahu, dbejte na doporučení americké vztahové terapeutky Laury Berman. Ta radí, abyste si oba napsali na papírek pět vět, které budou začínat slovy: „Cítím se milován, když…“ Díky tomu dokážete sobě i svému partnerovi lépe porozumět.

Sex venku. Jaký trest hrozí a co si vzít do stanu?

Bezpečný sex

Bezpečný sex je klíčem k sexuální pozitivitě. Nikdy nepodceňujte důležitost pravidelného testování na sexuálně přenosné infekce, používání kondomů a probírání sexuální historie s partnery.

Sex a souhlas

Každý má právo se rozhodnout, kdy chce mít sex a kdy ne. Vzájemný souhlas je nezbytný při každém sexuálním setkání – vyžádejte si ho. Základem je nikdy do ničeho nenutit sebe ani partnera.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit: