Pocení, sucho v ústech, zvýšený krevní tlak, euforie, bludy, poruchy vědomí, neklid, náladovost, agresivita i deprese. Tak za tohle všechno mohou drogy, které ve většině případů stojí nemalé peníze. Věděli jste ale, že mezi ty nejlevnější (a bezpečnější) patří sex?
Ano, je to tak. Sex působí jako droga. Vědci potvrzují, že se člověk díky němu cítí dobře. I proto po něm toužíme a věnujeme tolik času hledání partnera. Pocit euforie, který vyvolává, je ve velké části spojen s uvolňováním neurotransmiteru dopaminu, jež v mozku aktivuje centra odměny a podobá se působení některých substancí nebo drog.
Neurotransmitery vylučované při sexuální aktivitě
„Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale oboje se dotýká týchž oblastí mozku,“ upřesnil Timothy Fong, docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Jeho slova pak doplnil americký psycholog Barry R. Komisaruk, který připomněl, že také kofein, nikotin a čokoláda aktivují centrum odměny v mozku.
Sex jako nejlepší lék na všechno
Při sexu se dále vylučuje oxytocin, také známý jako hormon lásky. Ten hraje důležitou roli v sexuální funkci a reprodukci a zároveň pomáhá podporovat silnější orgastické pocity. Zapomínat se ovšem nesmí ani na endorfiny. Ovlivňují zejména náladu, spánek a některé endokrinní funkce. Mezi nejdůležitější účinky endorfinů pak patří analgezie (vymizení vnímání bolesti). A na to si člověk taky rychle a rád zvyká! Stejně jako na účinky serotoninu. Jeho produkce podporuje spokojenost a optimismus. Co pak? Orgasmus tomu všemu nasazuje pomyslnou korunu.
Benefity orgasmu
Během vyvrcholení tělo uvolňuje dopamin neboli hormon dobré nálady, který působí proti stresovému hormonu kortizolu. Jeho zvýšená hladina je spojena s pocitem odměny, motivací a pocitem štěstí. A štěstí je krásná věc! Takže, jak často užívat drogu zvanou milování, aby se i vás týkaly výše uvedené výhody? Názory se různí.
Sex: Jak často je dost často?
Je normální procházet obdobími nízké sexuální aktivity. Některé fáze života jsou dokonce spojeny se změnami frekvence sexu, například po narození dítěte, během menopauzy či při zdravotních problémech. Pokud srovnáváte sebe nebo svůj vztah s někým, o kom víte, že má častý sex, pak pamatujte, že častý neznamená dobrý. I tak zlatý standard přece jen existuje. Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny je to sex 1-3krát týdně.
Foto: Freepik