Dlouhou dobu páry věřily, že pohlavním stykem v době těhotenství mohou způsobit potrat. Mýty o škodlivosti sexu v těhotenství však už dávno neplatí. Ba právě naopak. V době těhotenství hrají svojí roli hormony, které u žen chuť na sex buď podpoří, nebo naopak zájem o sex sníží. Ani to ovšem netrvá celou dobu těhotenství. U těhotných žen je střídání období, kdy nechtějí o sexu ani slyšet a období, kdy jsou k neunavení, poměrně časté.
Jako první se nabízí otázka, zda sex v těhotenství není škodlivý a nemůže ublížit matce či dítěti. Odpověď vás jistě potěší. Pokud ženě pohlavní styk nezakáže lékař, není její těhotenství ani v nejmenším překážkou ke společným intimním chvilkám.
Dítě je v matčině břiše chráněno plodovou vodou, plodovými obaly a děložní hrdlo je uzavřeno hlenovou zátkou. Takže u zdravé ženy můžeme mluvit o takové malé nedobytné pevnosti. Největší chuť na sex mají ženy ve druhém trimestru těhotenství.
Ženy získávají díky těhotenství i několik “dárků”, které ocení při pohlavním styku. Díky zvýšenému průtoku krve, především v oblasti pánve a genitálií, mohou pocítit častější a silnější orgasmy. Díky řetězové reakci po dosažení orgasmu a vyplavení endorfinu má žena i intenzivnější pocity štěstí. Tento pocit může pochopitelně pozitivně ovlivnit i dítě. O samotném vztahu mezi partnery nejspíše netřeba hovořit. Spousta párů v tomto období zjišťuje, že jsou si bližší než dříve.
A co sex v pokročilém stadiu těhotenství?
Ani ve třetím trimestru sex ženě ani dítěti neublíží. Blíží-li se žena již k termínu porodu, může sex či orgasmus vyvolat takzvané poslíčky. Jedná se o mírné kontrakce, které připravují ženské tělo na porod. Pokud žena dítě přenáší přes termín porodu, koluje taková “babská rada”, že sex porod vyvolá. Je fakt, že když se už snažíte dítko “vypudit”, tak proč nezkusit zrovna tuhle příjemnou možnost.
Tabu není ani anální či orální sex.
Nejspíš to nebude tak komfortní v pokročilém stadiu těhotenství, jako v období před, ale zdravé ženě neublíží ani tyto praktiky. Pokud hovoříme o orálním sexu, měl by si partner dávat pozor a partnerce nevhánět vzduch do pochvy. Hrozí vznik vzduchové bublinky, která by mohla blokovat krevní cévku. Při análním styku mohou být překážkou hemeroidy, které většinou těhotné ženy trápí. A zde platí ještě jedno velké pozor! Nedoporučuje se kombinovat anální a vaginální pohlavní styk v tomto pořadí. Pokud se partneři rozhodnou z análního sexu naráz přesunout na vaginální, hrozí infekce. To samozřejmě platí i při běžném pohlavním styku. V těhotenství jsou však tato rizika větší. Odborníci doporučují nebát se a nestydět se sáhnout případně i po kondomu, který by hrozbu infekce snížil. Nyní hovoříme celkově o infekcích, které mohou být přenosné při pohlavním styku, jako je například kapavka či syfilis.
Jak jsem již výše psala, sex v těhotenství může zhatit ženina nechuť, ale i zákaz od lékaře. Zejména zákaz od lékaře je třeba brát vážně. Lékař tím chrání matku i dítě. Kdy tedy lékař vydá stopku radovánkám?
- Pokud žena čeká vícerčata,
- při vaginálním krvácení,
- v případě unikání plodové vody,
- při problémech s děložním čípkem.
A jaké polohy při sexu v těhotenství volit?
Na samotném začátku těhotenství nejste nikterak limitovaní. Později, když už ženě naroste břicho, je lepší se vyvarovat polohám, při kterých se na něj tlačí. Pro ženu je také nepohodlné, pokud leží na zádech. To pak dítě tlačí zevnitř na ženiny orgány a pro ni to není žádná hitparáda. Volte tedy polohy, při kterých se žena cítí pohodlně a dojde co nejsnáze ke spojení s mužem, navzdory bříšku. Mezi takové polohy řadíme ty, kdy žena sedí na muži nebo leží vedle sebe.
A co říci na závěr? Pokud se pár rozhodne pro zplození potomka, a to se vydaří, může být těch devět měsíců stejně krásných a intenzivních, jako předchozí milostný život. A zakončila bych trošku zvesela: ”Milujte se a množte se.”
REDAKTORKA: MARKÉTA
c