Vagina se bouří. V létě pozor na vlhké plavky i jízdní kolo

Léto je období nejhojnějšího výskytu intimních zánětů. Co jim předchází a které věci vagina nemá ráda? Nejčastější chyba v léčbě je, že je polovičatá, říká zkušená gynekoložka Kamila Žižková.

Vagina se v létě potýká s mykózami a záněty. Odkud se berou? „Pochva není sterilní. Pochva má svůj vlastní mikrobiom, své vlastní křehké prostředí se specifickými bakteriemi a specifickým pH. Narušením tohoto prostředí dochází k vaginálním zánětům, samozřejmě nevyjímaje zavlečení infekce,“ vyjmenovává gynekoložka a autorka úspěšné knihy Vulva není vagína Kamila Žižková s tím, že změna pH nebo v mikrobiomu vede k přemnoženi neprospěšných bakterií a tak podobně.

Když vagina není v kondici

Podle Žižkové se kvasinky fyziologicky nacházejí na našem těle i v pochvě, ale obtěžuje nás jejich přemnoženi. Prospívá jim vlhko, teplo a tma a přesně takové pohostinné prostředí jim v létě vytváříme. Zatímco se často hovoří hlavně o mokrých plavkách, mezi nejčastější důvody zánětů a mykóz patří i chybná hygiena, konkrétně zavlečení infekce prsty (po styku) či vymývání pochvy.

Co v létě (ne)dělat

Ach, ta prevence. Pochopitelně, že existuje. „Mokré plavky vždy vyměňte za suché, vyvarujte se zapářce – doporučuji třeba dětský pudr nebo intimní deodoranty, sprchu po sportu nebo při opocení,“ apeluje gynekoložka s tím, že rizikovější jsou i jízdy na kole. „V každém případě rozhodně nedoporučuji rybníky a stojaté vody, které nejsou určené ke koupání.“

Samostatnou kapitolou jsou pak lubrikační gely. Často se stává, že lidé vyrazí na piknik a při erotických hrátkách sáhnout po tom, co je momentálně po ruce. Obvykle to jsou dětské oleje nebo jiné kosmetické produkty. Bohužel platí, že lubrikanty na bázi oleje jsou hustší a hůře se vymývají, takže mohou uvíznout v pochvě spolu s bakteriemi. Výsledkem je nepříjemný zánět. Proto se vždy držte osvědčených lubrikantů na silikonové či vodní bázi.

Dospívající a porno. Rodiče by měli být ve střehu!

Nejhodnější doba na návštěvu lékaře

Stát se to může. Najednou zjistíte, že i přes všechna opatření něco není v pořádku. Zaznamenáte svědění nebo pálení v pochvě a v jejím okolí provázené zvýšeným výtokem (bílý, hrudkovitý, tvarohovitý), bolest či pálení při močení a při sexu či otok vnějších genitálií. Tohle vagina nemá ráda. Co teď?

Kamila Žižková dodává, že lékaře je nutné vyhledat tehdy, pokud jako žena nejste sama schopná kvasinkovou infekci vyléčit (projevuje se bílým nezapáchajícím a hrudkovitým výtokem, který svědí, řeže a pálí). „Nejčastější chyba v léčbě je, že je polovičatá. Ženy použijí jen krém, a to zevně. Přitom je nutné zavádět tablety,“ varuje. Záněty doprovázené výtokem podezřelé barvy, zápachem se špiněním a podobně se pak většinou léčí antibiotiky.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit: