Antikoncepce: Kde se vzala a jak vybrat tu správnou?

Antikoncepce. Díky bohu za ni! Navzdory tomu, že některé metody antikoncepce jsou účinnější než jiné, bez ochrany proti početí by to dnes vůbec nešlo. Nechte si poradit o vhodnosti různých forem. A jak je to s jejich účinností?

Antikoncepce je jakýkoli lék, zařízení nebo metoda, kterou lidé používají k prevenci těhotenství. A má svůj den! Mezinárodní den antikoncepce připadá na 26. září, přičemž toto datum je ustanoveno od roku 2001. Co je jeho smyslem?

Kdo Mezinárodní den antikoncepce oslavuje?

Cílem je zasvěcování do kvalitního vzdělání a zvyšování povědomí o sexuálním a reproduktivním zdraví. Uvedený den je přitom propagován skupinou vládních i mezinárodních nevládních organizací, mezi něž patří například Evropská společnost pro antikoncepci a reprodukční zdraví, Německá nadace pro světovou populaci, Mezinárodní federace pro gynekologii dětí a dospívajících či Mezinárodní federace plánovaného rodičovství.

Odkud se antikoncepce vlastně vzala?

Antikoncepce má bohatou historii. Za nejranější metodu se považuje přerušovaný koitus, nicméně později byly vyvinuty jisté bariérové ​​​​metody. V římské literatuře a staroegyptských textech jsou zmínky o použití kozího měchýře coby vaginálních pesarů. V 17. století používal Casanova kondomy vyrobené ze zvířecích střev. První rozsáhlá zkouška pilulky se konala v roce 1956 a od té doby prošla zdokonalením.

Jaká antikoncepce je nejlepší?

Když se dozvíte více o možnostech antikoncepce, můžete se rozhodnout, která metoda je pro vás a vašeho partnera nejlepší. Při výběru vždy zvažte následující faktory:

  • Snadné použití nebo úroveň pohodlí.
  • Účinnost při prevenci těhotenství (při správném použití).
  • Ochrana proti sexuálně přenosným infekcím.
  • Věk a celkový zdravotní stav.
  • Plány na těhotenství.
  • Nežádoucí účinky nebo rizika.

Jak antikoncepce funguje?

Dle statistik až 85 % žen, které mají nechráněný pohlavní styk, zažije nechtěné těhotenství do jednoho roku. Rozlišuje se také míra selhání dané antikoncepční metody. Záleží totiž na správnosti jejího použití.

Každá forma antikoncepce funguje trochu jinak, obvykle však zabraňuje spermiím dostat se k vajíčku, znemožňuje uvolnění vajíčka z vaječníku, poškozuje spermie, které díky tomu nemohou plavat k vajíčku, zahušťuje cervikální hlen tak, aby jím spermie nemohly proplouvat, a v neposlední řadě přispívá ke změnám tloušťky děložní sliznice (vajíčko se pak nemůže uhnízdit).

6 důvodů, proč muži ztrácejí zájem o sex

Všechny metody jsou účinné – za určitých podmínek

Mnoho lidí má otázky ohledně načasování návratu k plodnosti po ukončení užívání antikoncepce. Návrat k fertilitě je relativně rychlý po vysazení téměř všech hormonálních a nehormonálních metod. (Obecně se udává míra otěhotnění 57 % po třech měsících a 81 % po 12 měsících po vysazení.)

Jak již bylo uvedeno, antikoncepce funguje pouze tehdy, když ji používáte správně a důsledně. Antikoncepční implantát, nitroděložní tělísko, antikoncepční injekce, kombinovaná pilulka, vaginální kroužek a antikoncepční náplast fungují na 99 % (v případě nesprávného použití na 91-94 %). U kondomů je to 98 % (82 % v rámci špatné manipulace). Co se týče vnitřních ženských kondomů, jedná se o účinnost na 95 % (79 %, pokud se něco nezdaří).

Volba na míru

Výběr správné formy antikoncepce je klíčový pro efektivní a bezpečné plánování rodiny a každá metoda má své specifické výhody, nevýhody, úroveň účinnosti i cenu. Aby splňovala vaše požadavky, doporučuje se konzultace s lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit: